Przy prowadzeniu własnej firmy niezbędne jest systematyczne rozwijanie swojej oferty oraz inwestowanie w innowacyjne technologie, które sprawiają, że firma staje się konkurencyjna w branży. Na wszystkie te działania niezbędne są wysokie nakłady finansowe. Co przedsiębiorca powinien zrobić, aby uzyskać środki, gdy nie ma ich w swoim budżecie? Najbezpieczniejszą formą jest zgłoszenie się do banku z wnioskiem kredytowym. Na otrzymanie kredytu nie ma co liczyć w momencie, gdy nasza historia kredytowa nie przedstawia się w najlepszych barwach i widoczne jest to, że w przeszłości mieliśmy problemy ze spłacaniem zaciągniętych przez siebie zobowiązań, lub w dalszym ciągu mamy nieuregulowane kredyty lub pożyczki. Bank, który ostrożnie przyznaje kredyty nie będzie zainteresowany pozyskaniem takiego klientem i odrzuci wniosek kredytowy.
Co w momencie, gdy nasza zdolność kredytowa oraz historia zawarta w Biurze Informacji Kredytowej nie daje nadziei na otrzymanie kredytu? Z pomocą mogą przyjść firmy pozabankowe, które oferują pożyczki dla firm bez konieczności spełniania wielu formalności. Zaciągając tego typu pożyczki trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ich oprocentowanie jest zdecydowanie wyższe, niż oprocentowanie kredytu zaciąganego w bankach. Dlaczego tak się dzieje? Firma pożyczkowa rekompensuje sobie w ten sposób ryzyko jakie ponosi. Pożyczki udzielane są też na znacznie mniejsze kwoty, niż kredyty. Bardzo często trudno jest z nich sfinansować poważniejsze inwestycje, takie jak zakup specjalistycznych maszyn wartych kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pożyczki są więc dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia niewielkich firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku. Pożyczki w firmach pozabankowych w przeciwieństwie do kredytów otrzymamy praktycznie od ręki. Czasem wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek pożyczkowy zamieszczony na stronie internetowej pożyczkodawcy, aby jeszcze tego samego dnia otrzymać pozytywną informację zwrotną.
Księgowość jest dziedziną, bez której żaden biznes otwierany na terenie Polski nie może mieć miejsca. Rozliczenia księgowe dotyczą każdej firmy, która jest zarejestrowana na terenie naszego kraju. Największe firmy posiadają swoje działy księgowe, w których zatrudnia się nawet kilkunastu pracowników. Mniejsze firmy nie potrzebują zatrudniać księgowych na pełen etat, ponieważ nie generują takiej ilości dokumentów księgowych do opracowania. Aby zoptymalizować w takim przypadku koszty prowadzenia działalności, pracodawcy decydują się najczęściej samodzielnie rozliczać swoje dokumenty, lub wybierają współpracę z biurem rachunkowym. Biuro rachunkowe bierze na siebie wszystkie zobowiązania swoich klientów, co oznacza, że w razie pojawienia się nieprawidłowości, to właśnie ono zostanie pociągnięte do odpowiedzialności. Daje to wielu pracodawcom komfort prowadzenia własnej firmy, mają oni więcej czasu na skupienie się na pozyskiwaniu klientów, poszerzeniu oferty. To również mniejsze koszty spowodowane brakiem konieczności tworzenia działu księgowego w ramach firmy.