14 lut Brak komentarzy admin Kategoria , , ,

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe? W jaki sposób zaplanować ścieżkę zawodową aby czuć satysfakcję z rozwijającej się kariery? Między innymi na te pytania muszą sobie odpowiedzieć wszystkie osoby, które na drodze zawodowej stawiają swoje pierwsze kroki. Co prawda, edukacja zawodowa w szkołach średnich z roku na rok jest coraz lepsza, to jednak nie wyczerpuje ona całkowicie tematu. Na szczęście młodzi ludzie doskonale czują się w Internecie i to z niego czerpią cenną wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób zaplanować swój rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – coraz częściej jednak pracodawcy zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestią, a mianowicie na zdobyte dotychczas doświadczenie zawodowe. Błędem osób starających się o pracę jest często brak planu. Podczas szkoły szukają oni prac dorywczych, które w żaden sposób nie są związane z profilem działalności jaki chcieliby wykonywać w przyszłości. Najkrócej rzecz ujmując jest to strata czasu. Osoba, które chce pracować w marketingu powinna już na etapie edukacji szkolnej zdobywać doświadczenie w tym temacie, a nie szukać zatrudnienia w popularnych restauracjach szybkiej obsługi (co z kolei może okazać się dobrym rozwiązaniem dla przyszłych kucharzy). Na tym etapie pojawia się pytanie – jakiej formie zdobywać doświadczenie? Szukać praktyk czy może stażu? A może to wolontariat będzie najlepszym rozwiązaniem? Wszystko zależy tak na prawdę od tego na jakim etapie rozwoju zawodowego znajduje się dana osoba. Ci, którzy nie mają jeszcze żadnego doświadczenia mogą zacząć od wolontariatu. Należy pamiętać o tym, że jest to działalność za którą nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia. Motywacją może być poczucie satysfakcji z dobrze wykonywanej pracy oraz zdobywane doświadczenie które zaprocentuje w przyszłości. Kolejnym etapem jest praktyka zawodowa. Najczęściej dotyczy ona uczniów szkół profilowanych, a także studentów. Na praktykę zawodową dobrze jest zgłosić się do firmy, z którą wiąże się jakieś nadzieje odnośnie zatrudnienia w przyszłości, może się bowiem okazać, że dobrze wykonując swoje zadania zostanie się zapamiętanym i zdobycie późniejszej pracy nie będzie trudnym wyzwaniem. Osoby, które posiadają już jakieś doświadczenie mogą starać się o płatny staż.

Praca – na etat czy własna działalność?
Doświadczenie zdobywane podczas praktyk czy stażu zaprocentuje nie tylko w przypadku poszukiwania zatrudnienia w oparciu o etat, ale także w przypadku gdy planuje się założenie własnej działalności gospodarczej. Dzięki zdobytym umiejętnościom poznaje się między innymi specyfikę danego rynku. Można także podejrzeć dobrze działające mechanizmy, które następnie przeniesie się na własne poletko. Jednak pamiętać trzeba o tym, że własna działalność to propozycja dla osób, które mają ciekawy pomysł na biznes. Z roku na rok konkurencja jest bowiem coraz większa i nie tak łatwo utrzymać płynność finansową. Zanim otworzy się własną firmę warto trochę popracować a czyjś rachunek, aby nabrać doświadczenia.