Rynek gospodarczy w naszym państwie przeobraził się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci nie do poznania. Przeprowadzając rozmowy z pokoleniem w starszym wieku da się przekonać o tym, że wiele z tych osób pracowało przez niemal całe życie w jednym miejscu. Wynika z tego cała masa nieporozumień i konfliktów w relacjach na linii dzieci-rodzice. Dorośli w starszym wieku nie są w stanie zrozumieć decyzji swoich pociech które nawet co kilka miesięcy potrafią zmieniać miejsce pracy. Nie mogą oni pojąć tego, iż w obecnych czasach rybek pracy jest niezmiernie dynamiczny, że osoby które chcą odnieść sukces muszą ciągle podnosić swoje kwalifikacje i poszukiwać nowych dróg prowadzących na samą górę kariery zawodowej.

Etat – możliwość stabilnego zatrudnienia
Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem zatrudnienia jest praca etatowa. Posiada ona bardzo dużo plusów. Między innymi normowany czas pracy, możliwość uzyskiwania zwolnień lekarskich czy też płatnych urlopów wypoczynkowych. Jednak bardzo często w przypadku zatrudnienia tego rodzaju zarobki nie są zbyt satysfakcjonujące. Może i pewna stabilność daje komfort psychiczny, jednak dla osób które posiadają żyłkę do biznesu i z wewnętrznym pragnieniem osiągnięcia sukcesu nie będzie to droga godna polecenia. Na szczęście elastyczny rynek pracy zapewnia takim ludziom możliwość rozwoju w bardzo wszechstronnych aspektach.

Praca zdalna
Największe korporacje, zwłaszcza te z dużym udziałem kapitału zagranicznego, coraz częściej odchodzą od tradycjonalistycznych sposobów zatrudnienia. Jest to charakterystyczne zwłaszcza branży technologicznych, w których nie jest konieczne wykonywanie pracy w siedzibie przedsiębiorstwa. Sporą część obowiązków można bowiem wykonywać za pomocą nowoczesnych urządzeń i możliwości. Praca wykonywana zdalnie jest wybitnie popularna w takich zawodach jak na przykład informatycy, graficy komputerowi jak również dziennikarze. Jest to doskonały pomysł na zarobek dla osób które z pewnych powodów mają ograniczenia w znalezieniu zatrudnienia – na przykład dla osób niepełnosprawnych które mają trudności w przemieszczaniu się a także dla młodych matek, dla których priorytetem jest to, aby jak maksymalnie dużo czasu przebywać ze swoimi pociechami. Praca zdalna posiada sporo korzyści. Jedną z najważniejszych z nich jest to, że można ją wykonywać z dowolnego miejsca – może to być zacisze własnego domu lub też pokój hotelowy podczas urlopu.

Własny biznes – jakie korzyści otrzymuje samozatrudniony?
Osoby, które z takich czy innych względów są zmęczone pracą na etat powinny przemyśleć kwestię otworzenia własnej działalności gospodarczej. Każdy kto jest samozatrudniony, przeważnie więcej na tym zyska niż straci. Prawdopodobieństwo sukcesu uzależnione jest oczywiście od własnej przedsiębiorczości. Co można zyskać przechodząc na własny rachunek? Jak pokazuje doświadczenie sporej grupy osób, które zdecydowały się na ten krok, jedną z podstawowych korzyści są wyższe zarobki. Zyskuje się również niezależność, jednak z nią związana jest również duża odpowiedzialność. Pracując na własny rachunek samemu decyduje się o tym, ile czasu można poświęcić na pracę, a ile na odpoczynek. Jak widać, rynek pracy jest na tyle elastyczny, że każdy z pewnością znajdzie na nim miejsce. Zarówno osoby, które szukają stabilności i chcą znaleźć pracę na etat, a także ludzie z pomysłem na własny biznes, dla których najlepsze będzie samozatrudnienie. Czasami potrzeba czasu aby wybrać najlepszą dla siebie drogę kariery.