Kiedyś dawno temu ludzie uważali, że nauka języka obcego nie jest nikomu do szczęścia potrzebna. Skąd takie myślenie? Przez długi okres znajdowaliśmy się jako kraj i naród w sytuacji nie do pozazdroszczenia z wielu względów, więc i nasze podejście do tego co inne, było specyficzne. System komunistyczny, który opanował nas na wskroś, przeniknął wszystkie sfery życia społecznego. Dostęp do nauki jako takiej również był utrudniony. Co prawda mogliśmy uczyć się języka obcego ale jedynym, który był dostępny z wiadomych względów to rosyjski. Tego języka uczyliśmy się wszyscy, czy stał się przydatny, pewnie w jakiś sposób tak, niektórym. Po odzyskaniu niezależności, które miało miejsce w 1989 roku, zapragnęliśmy zobaczyć świat, miejsca, które do niedawna były niedostępne albo dostępne tylko nielicznym, uprzywilejowanym. Nauka języków obcych stała się najpierw modą, a z biegiem czasu czymś normalnym,a teraz wręcz koniecznością. Co nam dają języki obce? Znajomość tychże otwiera granice, poszerza horyzonty, pozwala poznawać innych ludzi. Dzięki możliwości swobodnego porozumiewania się możemy zmienić pracę, zacząć coś nowego w międzynarodowej firmie albo wyjechać i pracować tam, gdzie nam się podoba. Wielu młodych ludzi wyjechało na zachód, podjęło pracę, z trudem ale jednak nauczyło się władać językami i co? I ma się całkiem dobrze.
Niektórzy nie chcą myśleć o powrocie, a są też tacy, którzy wrócili. Powrót doświadczonych, światowych i obeznanych z innymi kulturami i językami potencjalnych pracowników to bardzo dobra perspektywa dla państwa jako takiego. Jakie języki są najpopularniejsze? Z pewnością język angielski, następnie niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i coraz bardziej popularne stają się języki skandynawskie oraz japoński i chiński. To zasługa coraz większej ekspansji naszych firm na inne rynki. Znajomość języków to konkurencyjność i większa atrakcyjność na rynku pracy. Znając język obcy możemy wykonywać wiele zawodów z tym powiązanych. Przykładowo możemy uczyć w jednej ze szkół językowych, udzielać korepetycji czy zostać tłumaczem przysięgłym. To wiele możliwości, które pozwalają na dobre zarobki. Co ciekawe, ze wschodu napływa bardzo wielu pracowników, w szczególności z Ukrainy. To powoduje, że wiele rodzimych firm w celu usprawnienia komunikacji, organizuje kursy nauki języka polskiego i jednocześnie poszukuje pracowników na stanowiska kierownicze ze znajomością języka ukraińskiego.Tłumaczenie tekstów to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą sobie po prostu dorobić. Co prawda na rynku istnieje bardzo dużo podmiotów zajmujących się tym, ale mimo wszystko klientów nie brakuje, więc warto zastanowić się nad wyborem tego zajęcia jako dodatkowej pracy.
Gdzie można nauczyć się języka obcego? Przede wszystkim jak wspomniano wyżej, w szkole językowej, gdzie lekcje prowadzone są z reguły w systemie stacjonarnym albo indywidualnie w domu, to zależy. Jest mnóstwo nauczycieli, którzy prowadzą tego typu zajęcia. Można wreszcie skorzystać z programów internetowych, czy podręczników do których dołączane są materiały w postaci płyt CD z dodatkowymi materiałami. Sposobów jest wiele, a wybór należy do nas.