25 lis Brak komentarzy admin Kategoria , ,

Pewnie nieraz zastanawiałeś się nad tym, jak to się dzieje, że po opuszczeniu jakiegokolwiek sklepu twoje konto zwykle zostanie uszczuplone o kilkaset złotych, czasem nawet i kilka tysięcy. Niby próbujesz korzystać z tańszych opcji i zawsze zwracasz uwagę na ceny produktów, a mimo tego z pewnych rzeczy nie jesteś w stanie zrezygnować. Musisz przecież jeść. Musisz też płacić za swoje mieszkanie i rachunki za prąd czy wodę. Skoro jednak pieniądze dosłownie uciekają ci przez palce, to oznacza, że gdzieś wciąż popełniasz błąd. Jeżeli go wykluczysz i wyeliminujesz, nagle sam się przekonasz, że oszczędzanie naprawdę może być proste i praktycznie nieodczuwalne w życiu codziennym.

Co więc powinieneś zrobić, aby od tej pory zacząć oszczędzać? Na sam początek przekonaj się do dokładnego i rzetelnego planowania zakupów. To krok, którego nigdy nie wolno ci pominąć. Jest on bardzo ważny dla pomyślności i efektywności oszczędzania. Najlepiej rób zakupy co tydzień, ewentualnie raz na cztery czy pięć dni. Wybieraj większe supermarkety, gdyż w nich znajdziesz tańsze produkty niżeli w małych marketach czy sklepach osiedlowych. Na bieżąco kupuj jedynie te rzeczy, które nagle ci się skończą. Z czasem nauczysz się tak przygotowywać listy, aby nigdy o niczym nie zapomnieć.

Porównuj też ceny produktów. Nie musisz od razu sięgać po pierwszy z brzegu makaron, który akurat rzuci ci się w oczy. Najbardziej widoczne są oczywiście produkty umieszczane na wysokości wzroku, czyli te występujące na środkowych półkach, ale one też zwykle są dosyć drogie. Skoro chcesz oszczędzać pieniądze, musisz też spojrzeć czasem nieco niżej lub nieco wyżej. Przeważnie zasada jest taka, że wysoko umieszcza się najdroższe i luksusowe towary, a nisko te najtańsze. Sprawdzaj też, ile zapłaciłbyś za ten sam produkt w dwóch różnych sklepach. Wykorzystuj do tego celu gazetki promocyjne, w których zawsze znajdziesz najnowsze informacje na temat asortymentu poszczególnych marketów.

Uważaj też na płatności kartą. Karty kredytowe ułatwiły nam oczywiście życie i to dobrze, że w dzisiejszych czasach wszyscy możemy z nich korzystać, ale staraj się jednak nie robić tego podczas zwyczajowych zakupów. Płacąc kartą, nie jesteś w stanie aż tak bardzo kontrolować swoich wydatków. Nie widzisz prawdziwych pieniędzy, więc pozbywasz się ich bez większych wyrzutów sumienia. Nie jest to dla ciebie bolesne. A to niedobrze, bo powinieneś móc zobaczyć na własne oczy, jakich pieniędzy właśnie się pozbywasz. Na co dzień staraj się więc płacić za zakupy gotówką. Pomyśl także o kupowaniu pewnych rzeczy online. Przeważnie internetowe sklepy mają zdecydowanie niższe ceny od tych stacjonarnych.

Aby twoje oszczędzanie było jeszcze bardziej efektywne, możesz też ustalić sobie, że zaoszczędzone pieniądze zaczniesz wpłacać na nowy rachunek. Oczywiście ten oprocentowany. Dzięki temu twoje pieniądze zaczną się powoli namnażać, a ty niczego nie będziesz musiał z nimi robić. Może być to też dla ciebie solidna motywacja do dalszego aktywnego oszczędzania.