25 lis Brak komentarzy admin Kategoria , ,

Polacy coraz chętniej odchodzą od gotówki na rzecz płatności bezgotówkowych. Trend ten nabrał na sile w momencie wprowadzenia płatności zbliżeniowych. Wiele osób, zwłaszcza tych starszych, od płatności bezgotówkowych odstręczała konieczność pamiętania PINu i wpisywania go za każdym razem, kiedy płaciły w sklepie, na klawiaturze terminala płatniczego.

Płatności zbliżeniowe rozwiązały ten problem. Dzięki nim można w sklepie płacić bezgotówkowo bez konieczności wpisywania PINu, przynajmniej do pewnej wysokości wydawanej na zakupy sumy pieniędzy.

Zdecydowana większość banków i operatorów płatniczych systemów bezgotówkowych pozwala na płatności zbliżeniowe do wysokości 50 zł, umożliwiając też podniesienie tego limitu w razie potrzeby zainteresowanym takim rozwiązaniem osobom.

Podstawowe systemy płatności bezgotówkowych w Polsce to karty płatnicze oraz system BLIK. Obydwa te rodzaje technologii płatności bezgotówkowych umożliwiają płatności zbliżeniowe.

Omówimy teraz pokrótce zarówno karty płatnicze, jak i system BLIK.

Karta płatnicza, wydawana przez polski bank, to z reguły albo karta debetowa, albo karta kredytowa. Na świecie dostępne są jeszcze karty prepaid, ale nie są one w Polsce zbyt popularne.

Karta debetowa umożliwia Ci korzystanie ze środków, które zgromadziłeś na koncie bankowym. Jeśli na koncie masz debet, możesz również korzystać ze środków udostępnianych w ramach debetu. Za pomocą karty debetowej możesz zarówno wypłacić gotówkę z bankomatu, jak i zapłacić bezgotówkowo w terminalu. Jeśli masz na karcie nakładkę zbliżeniową, dostępne są również dla Ciebie płatności zbliżeniowe.

Z kolei karta kredytowa służy do korzystania z udostępnionego przez bank limitu kredytowego. Jego wysokość uzależniona jest od wysokości dochodów, jakie zadeklarujesz, oraz wysokości miesięcznych zobowiązań, które ujawnisz bankowi. Karta kredytowa to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają nieregularne dochody. Każda karta kredytowa wydawana przez polski bank, umożliwia również płatności zbliżeniowe.

BLIK to unikalny dla Polski system płatności mobilnych. Ktoś, kto chce być użytkownikiem BLIK, musi posiadać smartfona z wgraną aplikacją bankową i konto w jednym z polskich banków, powiązane z tą aplikacją. BLIK umożliwia płacenie bezgotówkowe w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłatę gotówki z bankomatu, generowanie dziewięciocyfrowego czeku, którym można zapłacić samemu lub przekazać go innej osobie, oraz błyskawiczny przelew międzybankowy, do którego wykonania nie musisz znać numeru konta osoby, do której przelew ma dojść. Wystarczy tylko jej numer telefonu, pod warunkiem że ona również jest użytkownikiem BLIK. Oczywiście, jeśli masz przy sobie smartfon z systemem BLIK, możesz również dokonywać płatności zbliżeniowych. Jak widać, BLIK oferuje więc te same funkcjonalności, co karta płatnicza, a nawet znacznie więcej.

To wszystko, co przygotowaliśmy dla Ciebie na dzisiaj. Trzymaj się oraz pogłębiaj wraz z naszą stroną swoją wiedzę na temat świata finansów!